Skip to content ↓
Resilience, Exploration, Aspiration and Positivity

Meet our Staff

Academic Year 2023 – 2024

Staffing Structure


SENIOR LEADERSHIP TEAM

Miss I Homer      
(Headteacher)  

Mrs S Hornsby
(Deputy Headteacher, SENCO & DSL)

Mrs L Bond 
(Lead Practitioner, Curriculum Leader, KS1 & KS2 Leader)

Mr Scott Edwards
(Chair of Governors)

Miss G Clark
(Cluster 8 REAch2 Deputy Director of Education)

 

 

SAFEGUARDING TEAM

Mrs S Hornsby
(Designated Safeguarding Leader)
 

Miss I Homer & Mrs C Steadman
(Deputy Designated Safeguarding Leaders)

Siobhan McCurdy
(Cluster 8 REAch2 Safeguarding & Family Liaison Leader)
 

 

INCLUSION & PASTORAL CARE TEAM

Mrs S Hornsby
(Inclusion Leader & SENCO)

Mrs C Steadman
(Family Liaison Officer, Attendance Officer & Wellbeing Leader)

Mrs K Bovis
(Inclusion & Pastoral Care Teaching Assistant)

        Miss S McRoberts
(Speech & Language Teaching Assistant)


 

TEACHING TEAM

Cherry Class - Nursery
Ms Millar & Miss McRoberts
(YN Teachers)

Miss K Stafford & Miss M Thrall (2:1)
(YN Teaching Assistants)
 

Oak Class - Reception
Mrs Z Ambrose (on MAT leave) & Mrs K Donaghy
(YR Teachers)

 Mrs J Gaffney & Miss E Laming (on MAT leave)
(YR Teaching Assistants)


Willow Class - Year 1
Mrs L Hardiman
(Y1 Teacher - Cover)

Mrs B Earney 
 (Y1 Teaching Assistant)

 

Maple Class - Year 2
Miss M Hardy
(Y2 Teacher)

Mrs Dallamore-Hynd & Miss Spenceley (2:1) & Miss K Filipovic (2:1)      
(Y2 Teaching Assistants)


Beech Class - Year 3
Miss C Donald
(Y3 Teacher)

Mrs Dixon & Mrs Smith (Cover) (1:1)
(Y3 Teaching Assistants)
 

Ash Class - Year 4
Mrs A Puce
(Y4 Teacher)

Mrs C Fletcher
(Y4 Teaching Assistant)
 

Birch Class - Year 5
Ms De Sousa
(Y5 Teacher)

Miss S Pengelley & Mrs Stan-Ionescu (1:1)
(Y5 Teaching Assistants)
 

Sycamore Class - Year 6
Mrs L Bond & Mrs D Melrose
(Y6 Teachers)

Mrs R Pullen
(Y6 Teaching Assistant)


PPA Cover Teacher
Mrs D Melrose
 
 

ADMIN TEAM
   Mrs E Urquhart
(Office Coordinator)

Mrs J Pankhurt - on MAT leave
(Office Administrator)

Mrs M Coleman
(Office Coordinator - Covering)



SITE TEAM

Mrs M Coleman 
(Cafe Leader)

Mrs S Utton
(Cleaner)

Mrs K Robinson
(Cleaner)

Miss N Martindill
(Cleaner)

Mr R Adams
(ICT Technician)


 

SUBJECT LEADERS

Mrs Bond
(Phonics, Reading, Writing, MFL & Geography)

Mrs Hornsby
(Maths, Science & History)

Miss Homer
(Music & Physical Education)

Ms Millar & Miss McRoberts
(Art & Design)

Miss M Hardy
(Design & Technology)

Mrs K Donaghy
(Computing)

Mrs Z Ambrose / Mrs C Donald
(Religious Education)

Miss C Donald
(Personal, Social, Health, Relationships & Economic - PSHRE Leader)